Güzel Bilimsel bilgiler, ilginç bilgiler video izlesene

Güzel Bilimsel bilgiler, ilginç bilgiler video izlesene

Güzel Bilimsel bilgiler ilginç bilgiler tübitak Whatsapp ilginç bilgiler bilimsel bilgi objektif midir Lihtenştayn ilginç bilgiler ilginç bilgiler wikipedia ilginç bilgiler ingilizce ilginç bilgiler vücudumuz bilimsel bilgiler pdf

1. Katı Şekil Örnekleri Nelerdir?
Küpler ve Dikdörtgen Prizmalar. Kutular, tanklar, tuğlalar, kereste uzunlukları, zarlar
Silindirler. Tanklar, borular, bacalar, tekerlekler
Küreler. Dünya, toplar, gaz tankları, bilyeli yataklar
Piramitler. Mısır daki Piramitler
Üçgen Prizmalar. Toblerone parçaları
Koniler. Huniler, dondurma külahları
Torus. Halka halka, hula halka, kauçuk o-halka

2. Elmaslar Ne İçin Kullanılır?
Diamonds are of course used as precious stones in jewellery. They have a lot more uses though because diamond is the hardest material known. Because diamond is so hard it doesn t wear away very quickly. Before people used iPhones, MP3 players and CD players to listen to music, they used to play records which looked like disks of black plastic. The arm on a record player had a tiny piece of diamond called a needle that moved in the spiral track on the record to reproduce the sound. Powdered diamond and chips of diamond are also used on metal disks and drills for cutting and boring holes in stone. When glass needs to be cut, a hand tool with a tiny diamond at its tip is used to score or scratch a line across a sheet of class. The glass can be snapped along the line of the scratch.

Igneous rocks are formed when lava or magma cools.

Jasmin Ros, public domain image via Wikipedia

Diamond is mostly carbon and one of the hardest materials known.

ColiNOOB, public domain image via bilimadamı

3. Isı nedir?
Daha önce tüm maddenin atomlardan oluştuğunu öğrenmiştik. Atomlar sallandığında veya hareket ettiğinde bunu ısı olarak düşünebiliriz. Bir nesnenin sıcaklığı, atomların ne kadar hızlı hareket ettiğine veya sallandığına bağlıdır.

4. En Büyük Sayı Nedir?
Bir tane yok! Bunun nedeni, aklınıza ne kadar büyük bir sayı aklınıza gelirse gelsin, sadece 1 ekleyip daha büyük bir sayı elde edebilirsiniz. Sonsuzluğu duymuş olabilirsiniz, ama bu gerçekte bir sayı değil. Problemleri çözerken matematikte sonsuzluğu kullanırız . Bir sayının sonsuzluğa yöneldiğini söylüyoruz, bu da bizim istediğimiz kadar büyük olduğu anlamına gelir.

5. Basınç nedir?
Basınç, bir kuvvetin yoğunluğu veya bir kuvvetin belirli bir alanda ne kadar yoğun olduğudur. Bıçak kör olduğunda , üzerine bastırsanız bile çok iyi kesmez. Keskinleştirirseniz daha iyi keser. Bunun nedeni, aynı kuvvetin, keskinleştirilmiş bıçağın gerçekten dar bir alanına etki etmesi ve basıncın daha yüksek olmasıdır. Basınç aynı zamanda gazlar için de geçerlidir ve bir lastikteki hava basınç altındadır. LPG tankındaki gaz veya musluktan çıkan su da öyle. Basınç bar, inç kare başına pound (PSI) veya kilo paskal cinsinden ölçülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir