Dogru bilgiler türkiye, bilimsel bilgi örnekleri fizik

Dogru bilgiler türkiye, bilimsel bilgi örnekleri fizik

Dogru bilgiler türkiye ilginç bilgiler kitabı oku ilginç bilgiler vikipedi Doğru bilgiler onedio ilginç bilgiler korkutucu ilginç bilgiler paylaş ilginç bilgiler sağlık ilginç bilinmeyen bilgiler ilginç bilgiler instagram

1. Metrik Kütle Birimleri nedir?
Kütle ağırlık gibidir, ancak kütle aynı kalırken, ağırlık hangi gezegende olduğunuza göre değişir. Ay da daha hafif olursunuz çünkü sizi aşağı çeken daha az yerçekimi vardır ve bir evin yüksekliğine atlayabilirsiniz. Kütle, bir şeyi itmenin veya yavaşlatmanın ne kadar zor olduğunun bir ölçüsüdür. Kütle, kilogram (kg) veya pound cinsinden ölçülür.

2. What is Oil Used For?
Crude oil is a raw material and isn t really useful until it is processed in an oil refinery. This is like a big factory that boils the oil and separates it into different chemicals. These include gasoline, diesel, kerosene, lubricating oil, wax and bitumen.

Scientists use the metric system for measurements. The liter is used for volume, meter for length and kilogram for weight. On a tape measure there are about 2 1/2 centimetres in an inch and 100 centimeters in a meter.

Publicdomainpictures.net

Oil is extracted from under the ground using huge structures called oil rigs. They drill down thousands of feet into the ground or sea bed and the oil rises to the surface through hollow steel pipes.

Public domain image via bilimadamı

3. Işık Yılı nedir?
Bir ışık yılı bir yıl içinde uzak ışık hareket eder. Işık saniyede yaklaşık 186.000 mil hızla hareket eder. Bir yılda 31.536.000 saniye vardır, dolayısıyla ışığın kat ettiği mesafe yaklaşık altı milyon milyon mildir (6 trilyon mil). Ondan sonra 12 sıfır olan 6. Işık yılları yıldızların ne kadar uzakta olduğunu tanımlamak için kullanılır , çünkü mil cinsinden sayı yazmak için çok uzun olurdu.

4. What is Plastic Made From?
Plastic is made from crude oil and gas. The raw materials are processed in oil refineries and other chemical factories (chemical plants) and made into chips of plastic. These chips can then be melted down and the melted plastic squirted into moulds to make all sorts of different products. Plastic sheet is made by blowing air into hot, soft plastic so that it blows up like a balloon. Then it can be cut up into sheets and made into plastic bags.

5. Elektromıknatıs nedir?
Elektromıknatıs, elektrikle çalışan bir mıknatıstır. Elektrik, bir demirin etrafına birçok kez sarılmış bir telden geçtiğinde, demir bir elektromıknatıs haline gelir. Sen sararak bir yapabilirsiniz yalıtılmış teli çivi etrafında birkaç yüz kere ve bir pile bağlayarak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir